MUDr. Eva SCHALLEROVÁ

Dětská lékařka pro děti a dorost

Když má dítě horečku

Na horečku s chladnou hlavou

Dobrá zpráva je, že většina horeček je mírná, zmizí sama a nepotřebuje léčení.
Zaprvé, co je to vlastně horečka? Když je vaše dítě nemocné, zvýšená tělesná teplota obecně znamená, že se tělo snaží zbavit viru nebo bakterie. My tomu říkáme, že se organismus snaží bacil nebo virus "uvařit". Znamená to, že mít horečku může vlastně sloužit jako ochrana a být i produktivní stav.

Výzkumy ukazují, že některé děti, které mají horečku v průběhu virové infekce, se uzdraví dokonce rychleji než ty, které ji nemají. Většina pediatrů považuje za horečku teplotu nad 38°C. U miminek od 1 do 3 měsíců však informujte svého lékaře ihned, jakmile má vaše miminko teplotu nad 37,5°C. Ale nehodnoťte teplotu tím, že na dítě pouze položíte ruku a ono je horké. Teplotu je třeba objektivně změřit.

Mnoho rodičů se domnívá, že horečka začíná kolem 37°C nebo 37,5°C, což je ale z definice „pouze zvýšená teplota". My lékaři se až tak nezajímáme o to které konkrétní číslo. V tom, že má vaše dítě teplotu 38,3 °C nebo 39,4 °C, není zas tak velký rozdíl. Kromě toho jsou děti, které vysokou horečkou reagují na všechno, i na rostoucí zub.

Nemáme rádi horečky nad 40°C, ale každé nižší číslo pořádně neukazuje, jak nemocné dítě vlastně je. Spíše nás zajímají tzv. průvodní jevy - jak se dítě chová a jí, jestli je veselé nebo apatické. Důležitá informace je i to, kolik dní horečka trvá. Horečka do tří dnů bývá naprosto běžná, obzvlášť u onemocnění dýchacích cest, ale samozřejmě pokud po 3-4 dnech neklesá, kontaktujte lékaře.

Nemusíte léčit horečku, pokud je nižší než 38 °C a vaše dítě jinak vypadá v pořádku. Pokud se však rozhodnete dát dítěti paracetamol nebo ibuprofen, nemělo by být vaším cílem srazit teplotu z 39,4 °C na 37,8 °C. Vaším cílem je dosáhnout toho, aby se dítě cítilo lépe. Pokud se tedy dítě zase chová tak jako obvykle, ale jeho horečka vlastně o moc neklesla, tak je to v pořádku.

Jak postupovat, když má dítě horečku

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti