MUDr. Eva SCHALLEROVÁ

Dětská lékařka pro děti a dorost

Zdraví dětí

09
Červenec
2019

Imunitní systém předškolních dětí

Přidáno: 09.07.2019 08:47:30 Počet shlédnutí: 938

Imunitní systém předškolních dětí Nejzávažnější primární poruchy imunitního systému by již v této době měly být rozpoznány a léčeny. Děti v tomto období bývají zdravé a čilé. Jejich imunitní systém se již setkal s řadou podnětů, naučil se reagovat na některá z infekčních onemocnění. Dítě již prošlo celým základním kalendářem očkování a je chráněno.

Čtěte více...

12
Prosinec
2019

HFMD - Syndrom ruka – noha – ústa

Přidáno: 12.12.2019 17:39:00 Počet shlédnutí: 4670

HFMD - Syndrom ruka – noha – ústa Syndrom ruka – noha – ústa - (Hand, foot and mouth disease HFMD) U dítěte, zejména zařazeného do dětského kolektivu, se může znenadání objevit vyrážka kolem úst, na dlaních a na chodidlech. Tyto kožní změny může doprovázet zvýšená teplota, někdy i vysoká horečka, apatie a nechutenství. Jedná se o vysoce nakažlivé poměrně nezávažné dětské onemocnění, které dostalo české označení Syndrom ruka, noha, ústa, anglicky HFMD.

Čtěte více...

18
Prosinec
2019

Kojenecké koliky

Přidáno: 18.12.2019 16:40:03 Počet shlédnutí: 709

Kojenecké koliky Kolikou nazýváme náhle vzniklý stav dráždivosti, provázený neutišitelným pláčem, křikem, napnutím bříška, přitahováním nožiček k bříšku, zarudnutím v obličeji, bledostí kolem pusinky. Pláč, napínání bříška a další projevy koliky by měly trvat více než 3 hodiny denně a více než 3 dny, 3 a více týdnů ve věku dítěte 3 týdnů až 3 měsíců, s maximem potíží v 6 týdnech (potíže mohou začínat již ve 14 dnech). Kolika se ohlásí náhle, z plného zdraví. Postihuje děti, které normálně prospívají a jsou mimo ataky kolik spokojené a klidné. Začátek a konec je náhlý, bez zjevné příčiny. Kolika někdy končí odchodem plynů a stolice, jindy dítě nakonec usne únavou a vyčerpáním. Koliky se objevují u 15–20 % kojenců nezávisle na způsobu výživy.

Čtěte více...

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti