MUDr. Eva SCHALLEROVÁ

Dětská lékařka pro děti a dorost

Alergie

ALERGIE - ÚVOD

 

Alergie se stala fenoménem 20. století a na síle rozhodně neztrácí ani v tomto století. Alergiků přes usilovnou snahu moderní medicíny stále přibývá, platí to především o alergiích „civilizačních“, kam musíme řadit i alergie potravinové. Dílem jde o nejrůznější vlivy genetické, dílem jde o pokřivený životní styl s převahou stresové zátěže.

 

Nesmíme ale zapomínat na nepochybný vliv našeho jídelníčku, který se za několik posledních generací zcela změnil jak ve zdrojích, tak i v kvalitě a nakonec i v množství. Trh je dnes zaplavován komerční výrobou s novými druhy a novými chutěmi. I tyto hromadně vyráběné produkty podléhají zákonům trhu, konkurence nutí výrobce hledat stále pestřejší složení, lákavý vzhled i vůni a to pokud možno s minimálními náklady.

 

Potraviny tak v druhé polovině 20.století nebezpečně pozbyly kvality, přibylo univerzálních surovin (živočišného i rostlinného původu), ale i chemie, resp. přídatných látek ( Éček) a málo definovaných aromatických látek.. V posledních letech přibývá kvalitních vyhlášek  a zákonů (Evropská unie, ČR). Nejpřísnější kriteria zatím splňují pouze špičkoví výrobci v kvalitě a bezpečnosti výživy pro naše nejmenší - pro kojece a batolata. V dohledné době očekáváme zlepšení i v kontrole výrobků běžné nabídky.

 

Hlavní břemeno zdravého způsobu života s dostatkem sportu, spánku i odpočinku, s kontrolovaným příjmem kalorií a kontrolovaným příjmem opravdu hodnotných surovin i vitaminů je však jen a jen na nás samotných. Zde žádné zákony nepomohou.

 

 

 

Martin Fuchs : Alergie číhá v jídle a pití
 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti