Průjem

Průjem je definován jako opakované vyprazdňování 3 a více řídkých stolic za den. 1-2 stolice neobvyklé konzistence nejsou průjem, ale spíše reakce na jednorázovou změnu v jídelníčku.

Léčba průjmu spočívá především v dietě. Léky, obzvláště antibiotika, se při průjmu ambulantně nepodávají, jsou vyhrazeny pro zcela ojedinělé těžké případy, které skončí hospitalizací.

Léčba průjmu u kojence
Je-li dítě dosud kojeno, v kojení dále pokračujeme, ale vždy před kojením podáme asi 30-50 ml mrkvového nebo rýžového odvaru. Jestliže je průjem velmi silný, je vhodné na 1 den úplně vysadit kojení a podávat jen rýžový nebo mrkvový odvar. Má-li kojenec už nemléčné příkrmy, vynecháme je s tím, že dávky odvarů mohou být větší- v závislosti na velikosti laktace, možno kombinovat s banánem. Když dojde ke zlepšení stolic, vynecháme postupně dietní odvary a pokračujeme v plném kojení, má-li dítě nemléčné dávky, zavádíme je zpět velmi opatrně, na posledním místě, až po plné úpravě stolice, dostane dítě mléčné výrobky a obvyklou mléčnou kaši.

Kojenec na náhradní výživě přestane dostávat okamžitě mléčnou formuli i ostatní složky jídelníčku a 1-2 dny dostává pouze mrkvový nebo rýžový odvar v kombinaci s banánem a dostatečným množstvím tekutin, nejlépe ve formě běžného černého čaje. Dále v realimentaci postupujeme opatrně, s tím, že ředíme mléko odvary-viz níže.

Příprava mrkvového odvaru
1/2kg mrkve, 1 litr kojenecké vody-vařit mrkev do měkka, rozmixovat ve vývaru na řídkou kaši, možno trochu přisladit.

Podobně postupujeme v případě rýžového odvaru. Bezmléčný rýžový odvar lze koupit v instatntní podobě v lékarně nebo připravit doma. V tom případě se vaří asi 100g proprané rýže v litru vody, může se přidat 1 oloupané jablko, vše rozvařit a rozmixovat, mírně přisladit, nejlépe Glukopurem. Podávat buď v této formě v dávkách místo mléka nebo ve fázi převodu na normální stravu lze míchat s mlékem v poměru 1:3, 1:2, 1:1.

Průjem u batolete a většího dítěte
Hlavní léčbou je opět dieta. 1-2 dny maximální přívod tekutin (čaj mírně slazený nebo mírně přislazená voda) a k tomu suché pečivo (spíše housky, piškoty jsou dost sladké). Po této hladové pauze je vhodné začít podávat nemastný vývar s rýží, bramborovou kaši s mletým kuřecím masem, rizoto, pečivo, banány. Postupně nemastné zakysané mléčné výrobky, až po definitivní úpravě stolic začneme podávat mléko.

Při léčbě průjmu se dobře osvědčují probiotika - volně prodejné preparáty (Laktobacily, Nutrolin). Nedoporučuje se podávání Endiaronu. Jedná se o střevní dezinficiens, které ve střevu zlikviduje nejen patogenní bakterie, ale i většinou užitečných mikroorganizmů, které jsou důležité pro správnou funkci střevní sliznice.

Toto jsou jen doporučené postupy. Pokud se jimi budete řídit a během 24 – 48 hodin nedojde ke zlepšení stavu Vašeho dítěte, je bezpodmínečně nutné navštívit lékaře!