MUDr. Eva SCHALLEROVÁ

Dětská lékařka pro děti a dorost

Zpět

Vážné varování vládě? Ocelovému srdci hrozí infarkt? Milion lidí v nejistotě?

Přidáno: 30.06.2013 14:11:00 Počet shlédnutí: 1203

30 Červen 2013

"Ostravsko je vedle severních Čech krizí nejohroženějším regionem v zemi," cituje deník Insider ostravského primátora Petra Kajnara v prvním díle série o situaci v regionu. Dojde-li na pesimistické scénáře, ze dne na den tu podle něj může přijít o práci na třicet tisíc lidí. "V míře nezaměstnanosti bychom se pak dostali na úroveň z dob kolem roku 2002. A tehdy to tu bylo opravdu zlé," dodává.

Celý článek najdete zde:
 
Jistě, nezaměstnanost je zapeklitá záležitost a zároveň ale i dlouhodobě nesmírně oblíbený strašák, ale ono opět záleží na úhlu pohledu - co ti, co dnes nejvíc naříkají, udělali od toho roku 2002 pro modernizaci a restrukturalizaci tohoto regionu? Můj názor je, že skutečně konstruktivního nic, pouze velmi účinně pomohli zakonzervovat zastaralý stav, který čím déle bude trvat, tím větší potíže a nezaměstnanost přinese i v budoucnu.
 
A právě jeho důsledkem je enormní, rok od roku se zhoršující znečištění tohoto regionu spojené s tristními dopady na zdraví zdejších a lepší to evidentně nebude ani v další budoucnosti., spíš se to bude zhoršovat. V časopise Horník jsem narazila na zajímavý článek - zde celé číslo:
 
Z článku Vážné varování vládě si dovolím o citovat slova hejtmana Nováka. "Je nutné zahájit diskusi o ekologických limitech a prosadit vznik dohody mezi státem a zaměstnavateli. Pokud by se podniky zavázaly, že udrží stávající zaměstnanost, stát by jim měl umožnit prodloužit lhůtu na ekologizaci a modernizaci výroby", konstatoval hejtman.
 
Moc hezké a výborně se to čte. Ovšem například v případě firmy ArcelorMittal - ta sama zredukovala během posledních let počet vlastních zaměstnanců, mnohé z nich formou "zlatých padáků" na dnešních necelých 5000, jak si můžete ověřit zde, původní Nová huť jich měla více než 20 000.