MUDr. Eva SCHALLEROVÁ

Dětská lékařka pro děti a dorost

Zpět

Simon HIPKINS : Ostrava - Hooked on Steel = Ostrava závislá na oceli

Přidáno: 13.09.2013 13:16:22 Počet shlédnutí: 1436

13 Září 2013

Biography. I’m a photographer and film-maker based in London. I was born in Lancashire in the North West of England in 1979, and grew up in an artistic household where I painted, took photographs and wrote stories from a very young age. After leaving school at 16 to go to a local art college, I then moved to Scotland to study photography and film. Over the last two years I have been building my confidence again as a photographer and in 2011 started work on my first photostory, Ostrava – Hooked on Steel.

Simon HIPKINS : Ostrava - Hooked on Steel = Ostrava závislá na oceli

Životopis. Jsem fotograf a filmař se sídlem v Londýně. Narodil jsem se v Lancashire v severozápadní Anglii v roce 1979 a vyrůstal v umělecké domácnosti, kde jsem od útlého věku maloval, fotografoval a psal příběhy. Poté, co jsem v 16 opustil školu jsem začal studovat v místní umělecké škole a pak jsem se přestěhoval do Skotska studovat fotografii a film.

Ostrava - Hooked on Steel's Mr. Simon Hipkinse first photo reportage, and was founded in 2011. From 2013 can be found in the form of videos:

Ostrava - Hooked on Steel je první fotoreportáží pana Simona Hipkinse a vznikla v roce 2011. Od roku 2013 je k nalezení ve formě videa:

Ostrava - Hooked on Steel