MUDr. Eva SCHALLEROVÁ

Dětská lékařka pro děti a dorost

Zpět

NEMOCI VYVOLANÉ ZNEČIŠTĚNÍM OVZDUŠÍ

Přidáno: 05.11.2015 14:27:43 Počet shlédnutí: 1463

05 Listopad 2015

Aktualizuji dne 21.12.2016 Jde o článek z mého archivu, vracela jsem se k němu už loni. S ohledem na zhoršení smogové situace se k němu znovu vracím. Některé informace jsou už staršího data, ale princip poškození a zdravotních potíží zůstává stále stejný.

NEMOCI VYVOLANÉ ZNEČIŠTĚNÍM OVZDUŠÍ

Dvě poslední zimy byly klidnější na smog i na klasické nemoci, ale letos to už je "nářez" teď a to je ta hlavní zima teprve před námi. Jak s ohledem na horečnataté virózy, tak i s ohledem na smog, včera večer nebylo vidět na krok. Bohužel na smog žádné léky neexistují a klasické léky proti klasickým nemocem nezabírají.

Jak velké potíže děti i dospělí budou mít záleží na tom, jak vysoké hladiny prachu a na něm navázaných škodlivin nás v tuto zimu postihnou a taky jaké budou povětrnostní podmínky. 1 den smogu sice podráždí, ale nenapáchá tolik škod jako když se tu ta inverzní poklička nad regionem uzavře a trvá to týden nebo někdy i déle. Pokud by se opakovala katastrofická situace z let 2009 a 2010, zdravotní problémy budou samozřejmě stejné jako tenkrát. A že jde občas i o život jsme zažili právě v roce 2010, kdy jsme tři kojence měli hodně dlouho v nemocnici na dýchači a o jednoho jsme téměř přišli.

Nemám ráda šíření špatných zpráv ani malování čertů na zeď, ale nástup letošní zimy rozhodně idylický není a kromě potíží ze smogu řešíme i hodně klasických nemocí a tyto dva faktory se bohužel vzájemně potencují  ve smyslu - virus oslabí imunitu a naruší všechny vstupní sliznice, na ty si pak sedne smog a situaci zhorší, sliznice naleptá a obnaží je vůči dalším škodlivinám a na takto imunitně oslabený a smogem naleptaný slizniční terén si opět a o to ochotněji přisedne další virus V sestupné spirále pak tato pomalá imunitní devastace pokračuje dál a končí většinou až s nástupem jara.

V tomto ohledu těšínská jablíčka rozhodně nejsou na místě hlavně proto, že většinou všichni naprosto samozřejmě očekávají, že na všechno jsou léky a lékař je schopen dělat zázraky. Není. Celé znění článku najdete zde:

NEMOCI VYVOLANÉ ZNEČIŠTĚNÍM OVZDUŠÍ

 amo 1