MUDr. Eva SCHALLEROVÁ

Dětská lékařka pro děti a dorost

MENINGOKOKY

MENINGOKOK JÍ VZAL OBĚ NOHY, 6 PRSTŮ NA RUKOU A OBĚ LEDVINY

MENINGOKOK JÍ VZAL OBĚ NOHY, 6 PRSTŮ NA RUKOU A OBĚ LEDVINY

Skutečný příběh Terezy Bártové

 

INVAZIVNÍ MENINGOKOKOVÉ ONEMOCNĚNÍ

Je to bakteriální onemocnění, které se šíří kapénkami. Přenašeči může být až 20 % zdravých lidí. Bakterie přežívají v nosohltanu. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti ve věku 1-4 roky a mladiství ve věku 15–19 let. Zvýšené riziko platí pro ty, kdo navštěvují větší kolektivy. Nemoc se přenáší ve školách, školkách, ale také na kulturních akcích.

Rychlý nástup

Meningokok přichází náhle, většinou u zdravých dětí. Zpočátku se jedná o příznaky podobné chřipce, jako je zvýšená teplota, zchvácenost, únava, bolesti kloubů. U některých pacientů se začnou objevovat drobné nebolestivé krevní skvrny.

Smrt nebo doživotní následky

Meningoková sepse je nejrychlejší smrtící infekční onemocnění vůbec. Bez okamžitě léčby může v krajním případě nastat smrt do 24 hodin. Zároveň může být pacient postižen následky, jako je amputace končetin, ztráta sluchu, mentální porucha nebo selhání ledvin. Ale ani včasná a okamžité léčba na specializovaném pracovišti nemusí být vždy účinná. Mnohé děti navzdory této léčbě umírají nebo zůstávají doživotně invalidní. Jedinou skutečnou ochranou je očkování.